Sukulenty jsou trendy rostliny, které pocházejí ze suchých oblastí po celém světě. Obrovskou výhodou sukulentů je, že dokážou zadržet vodu ve svých hustých, dužnatých listech a stoncích. Rostliny (většinou trvalky) přicházejí ve zdánlivě nekonečném výběru velikostí, tvarů a barev a mohou se přizpůsobit mnoha různým typům pěstebních podmínek. Vyžadují také velmi malou péči, díky čemuž jsou bezvadnou rostlinou jak uvnitř , tak venku. Při péči o sukulenty je však třeba mít na paměti několik věcí, abyste měli jistotu, že žijí svůj nejlepší život.
Co je sukulentní?
Někdy může být ve světě zahradnictví terminologie trochu chaotická. Například každá rostlina, obvykle ze suchého klimatu, která má masité listy a stonky pro uchovávání vody, je považována za sukulentní. Patří sem kaktusy, sedum, aloe, agáve, echeveria, sempervivum, crassula, kalanchoe a stovky dalších druhů. Většina zahrádkářů však termín sukulentní používá pouze pro zahrnutí druhů s masitými listy. Každá rostlina s ostny se nazývá kaktus, i když všechny tyto rostliny spadají pod šťavnatý deštník.
Jak často zalévat sukulenty
Na rozdíl od některých jiných trvalek jsou požadavky na půdu a zálivku pro sukulenty méně přísné. Ve skutečnosti se sukulentům daří při troše zanedbávání.
Sukulentům se nebude dařit, pokud budou podmáčené. Nejlepším řešením je zasadit je do nádoby, která nabízí dobrou drenáž, nebo vybrat dobré místo na zahradě, které nikdy nezmokne. Sukulenty zalévejte během vegetačního období asi jednou týdně, ale mezi zavlažováním je nechte úplně vyschnout a půda nikdy nezmokla. Pokud žijete v klimatu, kde sukulenty během chladnějšího počasí spí, můžete prodloužit dobu mezi zavlažováním. Při péči o sukulenty uvnitř však možná budete muset udržovat konzistentní plán zavlažování.
Sukulentní půda
Ať už si vytvoříte vlastní šťavnatou půdu nebo si koupíte předem namíchané verze, pamatujte: Sukulenty potřebují vlhkost, ale nesnášejí přesycení. Vyberte zalévací směs vytvořenou speciálně pro sukulenty; pokud žádný nemáte, smíchejte stávající zeminu s pískem nebo hrstkou malých oblázků nebo kamínků, abyste vytvořili poréznější pěstební médium pro vaše sukulenty.
Jak se starat o sukulenty
Kromě správné sukulentní půdy a správného zavlažování potřebují sukulenty k přežití ještě dvě věci: slunce a hnojivo.
Slunce: Sukulenty vyžadují alespoň 6–8 hodin plného slunce denně.
Hnojivo: Přihnojujte sukulenty na jaře. Použijte vyvážené hnojivo se stejným podílem dusíku, fosforu a draslíku.
Po založení je péče o většinu sukulentních rostlin minimální. Ale několik vyšších odrůd, jako je ‚Autumn Joy‘, je třeba sestříhat zpět na podzim nebo brzy na jaře.
Vytrvalé sukulenty vs. tropické sukulenty
Než do krajiny přidáte nějaké sukulenty, zkontrolujte štítek rostliny. Některé sukulenty jsou skálopevnými umělci v severních zahradách, zatímco jiné preferují teplejší klima. Používejte jemné sukulenty v oblastech bez mrazu nebo jako pokojové rostliny během zimy.
Zahradnictví se sukulenty
Sukulenty přitahují zahradníky kvůli jejich nepředvídatelnému vzhledu a flexibilitě v zahradě. Sukulenty woo typy dekoratérů kvůli jejich zajímavým tvarům, barvám a texturám. Jsou atraktivní i pro začínající zahrádkáře, protože se o ně tak snadno pečuje a vypadají skvěle i s minimální pozorností.
Nádoby: Sukulenty mohou žít šťastně v uzavřeném světě nízké misky nebo květináče. Jediným požadavkem je, aby v nádobě byly drenážní otvory, aby mohla voda odtékat od kořenů těchto rostlin. Zabalte různé sukulenty dohromady a vytvořte barevnou mozaiku.
Zahrady: Sukulenty mohou vyřešit problémy v mnoha krajinách. Používejte nízko rostoucí druhy, jako je ‚Dragon’s Blood‘ jako půdní kryt na slunných otevřených plochách. Některé sedumy mohou mít i trochu stínu.
Uvnitř: Péče o sukulenty v interiéru je velmi nenáročná na údržbu, ale musí být pravidelnější. Jak pečovat o sukulenty v interiéru – umístěte je na místo s jasným přímým slunečním světlem a zalévejte je, až když jejich půda vyschne. V závislosti na vlhkosti a vlhkosti ve vašem domě to může být každý týden, každé dva týdny nebo dokonce jen jednou za měsíc. Prvních několik měsíců sledujte půdu své rostliny, abyste určili plán zavlažování.