Jak slepit puzzle?

Vidět hotový produkt po hodinách strávených skládáním dílků nad puzzle stolem může být docela obohacující. Pokud jste hrdí na veškerou svou tvrdou práci a milujete, jak vypadá vaše nejnovější dokončená skládačka, můžete se naučit, jak puzzle uchovat, než je rozebírat a vkládat zpět do krabice. S trochou lepidla a trochou času budete moci tyto kousky skládačky proměnit v umělecké dílo. Po dodržení níže uvedeného návodu, jak nalepit puzzle, si jej můžete hrdě vystavit u vás doma.

Než začnete

Než rozložíte všechny materiály, které budete k lepení skládačky potřebovat, rozhodněte se, jaký typ lepidla na puzzle chcete použít. Lepidlo na puzzle se dodává v různých formách, včetně kapalin, prášků, sprejů a lepicích fólií. Tekuté lepidlo na puzzle může být nejjednodušší na použití, protože se nemusí míchat jako prášková lepidla. Navíc je snazší rovnoměrně natřít puzzle tekutým lepidlem.

KROK 1: Pod hotové puzzle položte list voskového papíru nebo pergamenu.

Vyhněte se lepivému nepořádku a možnému zničení vašeho stolu tím, že si před nanesením lepidla na puzzle připravíte pracovní plochu. Položte list voskového papíru nebo pergamenového papíru, aby lepidlo nekapalo na stůl. Poté položte nebo posuňte dokončené puzzle lícem nahoru na voskový nebo pergamenový papír. Zkontrolujte, zda je celý hlavolam nad papírem a nedotýká se přímo stolu.

KROK 2: Nalijte lepidlo na střed puzzle a rovnoměrně jej rozetřete.

Při lepení puzzle budete chtít nejprve nanést lepidlo na přední stranu puzzle. Doporučujeme používat Mod Podge Puzzle Saver – nejlepší výběr v našem prozkoumaném průvodci nejlepšími lepidly na puzzle. Pokud vás zajímá, jak používat lepidlo na puzzle, je to poměrně jednoduché. Nalijte lepidlo přímo na střed puzzle. Poté pomocí něčeho tenkého a plochého, například vizitky, rozetřete lepidlo po celé přední části puzzle. Některé lahvičky s lepidlem obsahují také štěteček, který vám pomůže zajistit rovnoměrné pokrytí okrajů. Při nanášení lepidla na puzzle dávejte pozor, abyste ho nepoužili příliš mnoho. Puzzle by se mohlo začít odlupovat nebo bobtnat. Pokud nemáte lepidlo na puzzle, může fungovat i běžné lepidlo Elmer’s.

KROK 3: Nechte puzzle schnout alespoň 4 hodiny.

Jakmile dokončíte nanášení lepidla na přední stranu puzzle, nechte jej zaschnout alespoň čtyři hodiny. Chcete se ujistit, že se vytvořilo silné pouto, než se pokusíte hádanku pohnout. Příliš brzký pohyb by mohl způsobit sklouznutí kusů a zničení hotového výrobku.

KROK 4: Přilepte zadní stranu puzzle pro větší podporu a zabránění zkroucení.

Pokud si všimnete, že se skládačka začala kroutit, nebo jen chcete provést dodatečná opatření, abyste zajistili, že dílky skládačky k sobě budou pevně svázané, můžete zadní stranu skládačky přilepit. Po nalepení přední části puzzle budete chtít počkat alespoň čtyři hodiny, než ji převrátíte, abyste zabránili poškození puzzle a zajistili, aby skrz ni neprosakovalo lepidlo. Poté naneste lepidlo na puzzle na zadní stranu puzzle pomocí stejných technik jako na přední stranu. Počkejte další čtyři hodiny, než přejdete k dalšímu kroku.

KROK 5: Namontujte puzzle na pěnovou desku nebo voskový papír.

Než budete přemýšlet o tom, jak zarámovat puzzle, budete ho muset připevnit na něco pevného, jako je pěnová deska. Před montáží puzzle změřte. Poté odřízněte podkladový materiál. Podkladový materiál by měl být jen o dotek menší než puzzle, aby okraje podkladového materiálu nebyly vidět. Zároveň se však chcete ujistit, že je dostatečně velký, aby se dotýkal každého dílku skládačky.

Jakmile je montážní deska změřena a oříznuta, opatrně otočte puzzle tak, aby byla vidět zadní strana. Poté naneste řemeslné lepidlo na zadní stranu puzzle a vycentrujte jej přes desku. Otočte sestavený projekt vzhůru nohama a položte na něj knihy nebo jiné těžké předměty alespoň na 24 hodin.

KROK 6: Zarámujte puzzle a pověste ho na zeď.

Pokud si přejete, nyní je čas uchopit vybraný rám skládačky a zarámovat puzzle. Pamatujte, že puzzle je tlustší než standardní kus fotografického papíru, takže se budete chtít ujistit, že rámeček, který máte, je dostatečně hluboký, aby se do něj vešlo puzzle (a montážní materiál).

Po zarámování můžete přejít k přemýšlení o tom, jak zavěsit puzzle. Po zarámování je zavěšení puzzle stejné jako zavěšení jakéhokoli jiného uměleckého díla. Případně, pokud přemýšlíte, jak zavěsit puzzle bez rámu, můžete zkusit oboustranné lepicí pásky určené k zavěšení obrázků.

Když se naučíte slepit puzzle dohromady, pomůže vám to uchovat oblíbené skládačky a vystavit je doma. Výše sdílené kroky vám pomohou použít lepidlo na puzzle, abyste si uchovali tvrdou práci, která je spojena s dokončením puzzle. Pokud nemáte lepidlo na puzzle nebo byste raději lepidlo nepoužívali, puzzle páska je skvělou alternativou ke zvážení. Jakmile bude vaše puzzle slepeno nebo slepeno, nezapomeňte na krásný rámeček na puzzle, na kterém můžete hrdě vystavit hotové umělecké dílo.