Jak nabrousit zahradní nůžky ve 4 jednoduchých krocích

Práce s tupými nástroji může z prořezávání udělat nepříjemnou fuška . Ostré zahradní nůžky vyžadují méně úsilí, což nemusí být patrné při stříhání malých zelených stonků, ale může to znamenat velký rozdíl při stříhání silnějšího, dřevitějšího materiálu. Ostrá hrana na vašem nástroji také umožňuje čisté řezy, které se rychleji hojí a zabraňuje rozdrcení nebo trhání rostlinné tkáně, což způsobuje vyšší pravděpodobnost onemocnění. Zde je návod, jak naostřit zahradní nůžky, které nedělají čisté řezy. Následující kroky fungují pro obtokové prořezávače, kovadlinkové prořezávače a nůžky.

Instrukce

Obecně platí, že všechny zahradní nůžky lze brousit stejnými kroky: demontáž, čištění, broušení ostří a opětovné sestavení a naolejování. Některé nástroje však lze částečně nebo úplně rozebrat a některé nejsou určeny k rozebrání. Pokud je možné váš nástroj rozložit na části, usnadní vám to práci s čištěním a broušením čepelí. Pokud se však ten váš nerozpadne, přeskočte první krok a dodržujte zbytek.

Demontujte nástroj

Mnoho zahradních nůžek a nůžek je spojeno se šrouby, aby bylo možné je rozebrat. Mohou to být šestihranné hlavy, imbusové šrouby nebo dokonce šrouby. Uchopte správný klíč a povolte šroub(y), přičemž dávejte pozor na ostří čepele. To, že potřebuje naostřit, neznamená, že vás nemůže pořezat, když vám uklouzne klíč nebo ruka.

Otočte klíčem proti směru směru ručiček a vyšroubujte šroub nebo šrouby, abyste nůžky rozebrali. Dejte si pozor na malé kousky, jako jsou pojistné podložky, rozpěrky a matice. Rozložte každý z dílů v pořadí.

Pracujte nad čistým pultem nebo stolem a držte nástroj blízko povrchu. Pokud vám interiérové ​​kusy nečekaně odpadnou, nebudete muset shánět na špinavé podlaze garáže nebo v trávě. Než začnete, udělejte si obrázek, abyste viděli, jak by se měly vrátit k sobě.

Vyčistěte a osušte všechny části.

Nůžky se časem mohou zašpinit od rostlinných zbytků, mízy a nečistoty. Hloubka a ostré hrany se nemíchají, a pokud jsou čisté, budete mít snazší čas na broušení a používání zahradnických nůžek . Zbytky se také mohou nahromadit a oddělit čepele, což ztěžuje čistý řez bez ohledu na to, jak ostré jsou.

K čištění nožů použijte horkou mydlovou vodu a hadřík. Pokud potřebujete odstranit tvrdohlavou mízu, obvykle vám pomůže čisticí prostředek pro domácnost nebo alkohol. Cvičte opatrně pomocí drhnoucí podložky, dokud neodstraníte veškerou špínu.

Pokud potřebujete odstranit rez, použijte ocelovou vlnu a nějaké penetrační rozpouštědlo, jako je WD-40 nebo odstraňovač rzi . Pokračujte v práci, dokud nebude povrch hladký, i když zůstane zašlý.

Když je vše, opláchněte části nářadí ve vodě a čisté je osušte.

Naostřete nože.

To je vlastně nejjednodušší část celého procesu. Podívejte se na čepel svých nůžek a najděte šikmou hranu, nazývanou zkosení. U nůžek se obvykle vyskytuje pouze na jedné straně čepele (na rozdíl od nože, který má zkosení na obou stranách ).

Strana nože se zkosením je jedinou stranou, která se brousí. Pilník nepoužívejte k ostření (a vytvoření úkosu) na ploché straně – zničí se tím řezání ostří a budete ji muset vyměnit.

Chcete-li zkosenou hranu zaostřit, pevně uchopte rukojeť pilníku, ale vyvíjejte pouze lehký tlak. Soubor bude fungovat bez velkého úsilí. Pilník tlačte přes čepel pouze v jednom směru tak, aby odpovídal úhlu zkosení. Nepoužívejte pilník v obou směrech jako pilu ; používejte jej jedním směrem, jako když si pohladíte kočku. Opilujte celou zkosenou hranu, dokud nebude lesklá. Nebude to trvat dlouho, ale zabere to víc než pár tahů. Buďte trpěliví a pracujte pomalu s dobrou kontrolou. Až budete hotovi, prohlédněte si lesklou hranu, zda nemá žádné zářezy a pokračujte v pilování, dokud žádné nezůstanou. Zářez bude matné místo, které se místo čistého řezu roztrhne nebo rozdrtí.

Pokud si všimnete mírného otřepu na opačné straně čepele vytvořeného procesem pilování, měl by být odstraněn. Držte pilník zcela naplocho k zadní straně čepele a jemně s ním pracujte přes otřepy. To by mělo trvat pouze jeden nebo dva jemné tahy.

Naolejujte a znovu sestavte své nůžky

Hadrem naneste na kovové části velmi jemný olejový nátěr a znovu je smontujte. Buďte velmi opatrní s nově nabroušenou čepelí, abyste se nezranili.

Pevně utáhněte šrouby, ale já už to nikdy nedotáhnu. Přílišné utažení ztíží demontáž příště a příliš utažený šroub závěsu může znesnadnit ovládání vašich zahradních nůžek. Pokud vám nůžky přijdou příliš tuhé, když se je pokusíte otevřít, povolte šroub, dokud se nože nebudou snadno pohybovat.