Vyplatí se chytrý termostat? Vysvětlení výhod a nevýhod

Termostaty řídí teplotu ve vašem domě a zajišťují účinnost HVAC. Jako centrální ovládací panel pro komplikovaný systém komponentů topení a chlazení hraje termostat velkou roli v úsporách nákladů a kvalitě života. Existují různé typy termostatů, včetně ručních, programovatelných a inteligentních. Více lidí volí to druhé, protože mají schopnosti šetřit energii a časem se ukáží jako nákladově efektivní. Ale cena zařízení a náklady na instalaci jsou vyšší než u starších tradičních modelů. To vyvolává otázku: “ Skutečně stojí inteligentní termostat za to?“ Odborníci sdílejí, jak se můžete sami rozhodnout.

Co je chytrý termostat?

Podle Brada Robersona , prezidenta Aire Serv: Heating & Air Conditioning , vám programovatelné i chytré termostaty umožňují nastavit chladicí a topný systém vašeho domova na požadované teploty v různé denní nebo noční doby. Inteligentní termostat to však posouvá dále tím, že se naučí vaše preference teploty: automaticky upraví nastavení teploty na termostatu tak, aby vyhovovalo vašim každodenním potřebám.

Chytré termostaty využívají technologii a senzory k ovládání topných a chladicích systémů v domácnosti. Postupem času se tato šikovná zařízení naučí vaše životní návyky a sama se přizpůsobí, abyste dosáhli maximální účinnosti vytápění a chlazení. Tyto termostaty lze také integrovat s dalšími automatizačními nástroji a vybavením, včetně vašeho smartphonu. Mají dokonce funkce hlasového ovládání, které jsou kompatibilní s virtuálními asistenty, jako je Google Assistant, Siri a Alexa, a lze je naprogramovat, i když nejste doma. „K chytrým termostatům lze také přistupovat a nastavovat je na dálku pomocí smartphonu, iPadu nebo počítače,“ říká Roberson. Tyto termostaty vám mohou dokonce připomenout, kdy systém HVAC potřebuje nový filtr nebo opravu.

Kolik stojí chytrý termostat?

„Obecně se cena inteligentních termostatů pohybuje do 7 tisíc,“ říká Chris Winters z Cielo WiGle Inc. „Náklady na instalaci až do výše 3 tisíc mohou být také zahrnuty, pokud si najmete profesionála. Mnoho inteligentních termostatů je však navrženo pro snadnou instalaci a lze je provést jako svůj vlastní projekt.“

Todd Russo, majitel  REEIS Air Conditioning , říká, že chytré termostaty mohou stát mnoho v závislosti na značce a funkci. „Drahší termostaty jsou typicky komunikující termostaty specifické pro značku , které by se prodávaly s novým systémem.“

I když se některé termostaty instalují snadno, může být nejlepší nechat je nainstalovat licencovaným profesionálem HVAC. Budou vědět, zda váš domov má požadovaný C-drát nebo zda budete potřebovat adaptér. To jsou věci, na jejichž řešení může nováček ztrácet spoustu času a peněz.

Jaké jsou výhody chytrých termostatů?

Instalace chytrého termostatu má několik pozitiv.

Energetická účinnost

Inteligentní termostaty nabízejí tolik kontroly nad vašimi topnými a chladicími systémy, že mohou odemknout úsporu energie a nákladů. Winters říká: „Tato zařízení nabízejí širokou škálu chytrých funkcí, jako je plánování, geofencing a sledování spotřeby energie. Díky možnosti řídit teplotu vašeho domova z telefonu a vytvářet přizpůsobené plány vytápění a chlazení můžete zajistit, že vaše vytápění a chladicí systém běží pouze v případě potřeby. To může časem vést k významným úsporám energie, takže náklady na zařízení se vyplatí.“

Pohodlí

Russo říká, že nejlepší funkcí chytrého termostatu je schopnost ovládat klimatizaci ze smartphonu nebo počítače. „Tato vymoženost je skvělá funkce za cenu.“ Protože se učí vaše rutiny, sledují venkovní počasí a dokonce vás upozorňují na potřeby údržby, jsou navrženy tak, aby vám usnadnily a zjednodušily život.

Nákladová efektivita

„Nezávislé studie ukázaly, že chytré termostaty mohou zákazníkům ušetřit 10–15 % nákladů na HVAC (asi 131–145 USD ročně), zatímco někteří výrobci se chlubí ještě vyššími úsporami – až 30 %. Úspory nákladů se budou lišit v závislosti na lokalitě, klimatu a úrovni komfortu,“ říká Roberson. Tyto úspory se rok od roku opakují, takže přechod na inteligentní termostat není žádný problém.

Jaké jsou nevýhody chytrých termostatů?

Při rozhodování o chytrém termostatu zvažte tyto nevýhody.

Poplatky předem

Chytré termostaty jsou dražší než manuální a programovatelné termostaty. Základní, neprogramovatelné termostaty mohou stát málo, zatímco programovatelné termostaty s podporou Wi-Fi začínají na čtyřnásobku ceny. Ty s více specializovanými schopnostmi mohou být výrazně dražší.

Chyby zabezpečení

Připojená zařízení ve vaší domácnosti představují nové brány pro hackery a zlomyslné aktéry pro přístup k vaší internetové síti. Pravidelné aktualizace softwaru jsou jedním ze způsobů, jak udržet tuto hrozbu na uzdě, ale hrozba stále existuje.

Technické bariéry

Uživatelé musí být přiměřeně technicky zdatní, aby z těchto termostatů vytěžili maximum. Pokud technické a webové aplikace nejsou vaší silnou stránkou, možná se nevyplatí přejít. Instalace může být také složitá, pokud nerozumíte součástem ústředního topení a vodního systému. Majitelé chytrých termostatů musí překonat trochu křivky učení.

Vyplatí se chytrý termostat? 

Inteligentní termostaty poskytují mnoho výhod, včetně energetické účinnosti . Představují hodnotný upgrade, který pomáhá snižovat náklady rok co rok a zároveň vám poskytuje flexibilitu při ovládání základního hardwaru vašeho domova odkudkoli na světě. Pokud jste ochotni investovat čas, abyste se naučili, jak maximalizovat kompatibilitu s HVAC a elektrickými systémy vašeho domova, pak najdete hodnotu v inteligentních termostatech.