Chladnička je klíčovou součástí každé kuchyně, udržuje potraviny a nápoje čerstvé a připravené. Lednička zajistí, že jídlo vydrží co nejdéle, aniž by se pokazilo. Pokud však chladnička nefunguje správně, může přestat chladit potraviny, nápoje a další obsah. Pokud k tomu dojde, položky se okamžitě nezkazí, takže stále existuje šance na vyřešení problému dříve, než bude nutné vyměnit obsah celé chladničky. Pomocí tohoto průvodce odhalte osm možných příčin nesprávného chlazení chladničky.
Varovné signály, že lednička správně nechladí
Když má chladnička problémy s chlazením, nemusí to být zpočátku patrné, takže je dobré si uvědomit některé varovné signály, které by mohly naznačovat problém. Obecné pokyny doporučují, aby vnitřní teplota chladničky byla přibližně 4-5 stupňů Celsia nebo nižší, zatímco mrazáky by měly být nastaveny na -17 stupňů Celsia nebo nižší.
Pokud máte podezření na problém s vnitřním měřidlem, můžete si zakoupit teploměr zařízení pro kontrolu teploty. Kromě skutečné teploty byste si měli dávat pozor na nadměrnou kondenzaci na obalech potravin a nápojů. Kromě toho, pokud se potraviny uvnitř chladničky kazí nebo vykazují známky špatného stavu rychleji než normálně, může to znamenat, že chladnička nechladí správně.
Příčiny, že lednička správně nechladí
1. Nesprávné nastavení teploty
Začněte proces odstraňování problémů s nejsnazšími problémy, které lze vyřešit, a postupně projděte každou potenciální příčinu nesprávného chlazení chladničky, dokud nenajdete zdroj problému. Problém, který lze snadno přehlédnout, je nastavení teploty. Zkontrolujte číselník nebo digitální ovládací panel, abyste zjistili, na jakou teplotu je chladnička nastavena. Nezapomeňte zkontrolovat jak chladničku, tak mrazničku.
Pokud je příliš vysoká, změňte teplotu, abyste zajistili, že jídlo zůstane studené. Po změně teploty bude trvat přibližně 24 hodin, než se teplota uvnitř chladničky ustálí. Po uplynutí této doby znovu zkontrolujte teplotu, abyste zjistili, zda tato oprava fungovala. Pokud ne, přejděte k další možné příčině.
2. Přeplněný nebo přeplněný obsah
Chladničky ochlazují obsah chladničky i mrazničky. Když je však chladnička přeplněná, může mít potíže s regulací teploty. Podobně, pokud je obsah nepořádek nebo náhodně nahromaděný, může to ovlivnit chladicí provoz spotřebiče.
Řešení tohoto problému je stejně snadné jako uspořádání lednice a snížení množství potravin, nápojů a dalších položek uložených v chladničce. Pokud je však lednice zcela prázdná nebo téměř prázdná, mohou se u ní vyskytnout podobné problémy s chlazením, proto se pro optimální chlazení doporučuje udržovat chladničku přibližně do poloviny až tří čtvrtin plnou.
3. Zablokované větrací otvory
Chladný vzduch produkovaný chladničkou musí mít možnost proudit do uzavřených oddílů mrazničky a chladničky. Pokud jsou větrací otvory uvnitř chladničky zablokovány potravinami, nápoji nebo jinými předměty, může to omezit schopnost chlazení a účinnost spotřebiče . Pokud jsou větrací otvory plné špíny, špíny, ledu, rozlitého jídla nebo jakékoli jiné látky, může to zabránit vnikání studeného vzduchu do chladničky.
Chcete-li tento problém vyřešit, vyčistěte větrací otvory a reorganizujte chladničku tak, aby větrací otvory nic neblokovalo. To by mělo obnovit proudění chladného vzduchu do prostoru chladničky a mrazničky a zlepšit celkovou účinnost chladničky.
4. Špatné místo instalace
Umístění chladničky může spotřebiči ztížit udržení nastavené teploty. Chladničky jsou obecně určeny pro vnitřní použití, takže pokud je chladnička umístěna v garáži, dílně nebo kůlně, může mít problémy s požadavky na chlazení, zvláště když teploty začnou stoupat během letního počasí.
I když je chladnička uvnitř, pokud je umístěna na vnější stěně nebo je umístěna vedle dveří nebo okna, může mít chladnička problémy s udržením chladného obsahu. Kromě toho chladnička vyžaduje alespoň 1/2 palce místa po stranách a celý 1 palec místa vzadu pro správnou cirkulaci vzduchu.
5. Špinavé cívky kondenzátoru
Cívky kondenzátoru jsou umístěny v zadní části chladničky a jsou klíčovými součástmi procesu chlazení. Pokud jsou spirály kondenzátoru pokryty prachem, špínou, pavučinou, olejem, mastnotou nebo jinou špínou, nebudou schopny správně fungovat, což povede ke snížení chladicích schopností.
Výrobci chladniček obvykle poskytnou pokyny k čištění spirál kondenzátoru v návodu k obsluze spotřebiče. Chcete-li obnovit funkci chlazení, přečtěte si a dodržujte pokyny poskytnuté výrobcem, abyste se naučili, jak čistit spirály kondenzátoru.
6. Nerovný povrch
Když chladnička nestojí ve vodorovné poloze, může to ovlivnit funkčnost spotřebiče. Dveře nemusí být možné správně zavřít nebo spínač dveří nemusí správně fungovat, což vede k problémům s chlazením. Tento problém lze poměrně snadno zkontrolovat pomocí vodováhy. Jednoduše nastavte úroveň na horní straně chladničky a zjistěte, zda je mimo úroveň.
Pokud chladnička není ve vodorovné poloze, můžete tento problém vyřešit úpravou nožiček na spodní straně, abyste zvýšili nebo snížili výšku každého rohu. Chladnička by měla být dokonale rovná ze strany na stranu, ale zepředu dozadu by se měla naklonit asi o 1/4 palce směrem dozadu, aby se dveře správně zavíraly.
7. Špinavé nebo poškozené těsnění
Dveře chladničky mají těsnění, které zabraňuje pronikání studeného vzduchu z uzavřených oddílů. Když jsou těsnění na dveřích příliš znečištěná, opotřebovaná nebo rozbitá, mohou bránit správnému zavření dveří, což vede k úniku chladného vzduchu z chladničky a ke snížení schopnosti chlazení.
Dokud jsou těsnění jen špinavá, lze je čistit vlhkým hadříkem a mýdlem na nádobí. Pokud jsou však těsnění silně opotřebovaná nebo poškozená, možná budete muset kontaktovat odborníka na opravu spotřebiče, aby těsnění na chladničce vyměnil.
8. Vadné elektrické napájení
Pokud chladnička není napájena, spotřebič nebude schopen udržet obsah chladný. Zkontrolujte zadní stranu chladničky, abyste našli zástrčku a ujistěte se, že je správně zapojena. Pokud je světlo v lednici zhasnuté, ale zdá se, že je uvnitř chladná, problém může být jen spálená žárovka. Pokud však chladnička nechladí a světlo je stále zhasnuté, přestože je spotřebič zapojený do zásuvky, pak chladnička nedostává energii.
Zkontrolujte jistič připojený k lednici a ověřte, zda je zapnutý. Pokud je chladnička zapojena do zásuvky GFCI , mohlo dojít k vypnutí vnitřního jističe a vypnutí napájení spotřebiče. Stiskněte tlačítko reset a zkontrolujte, zda se tím problém vyřešil. Pokud je chladnička stále bez elektřiny, budete muset kontaktovat profesionálního opraváře, aby vyměnil napájecí zdroj.
Kdy zavolat profesionála
Výměna chladničky je nákladná možnost, takže pokud má chladnička problémy, které nelze vyřešit, je dobré zavolat odborníka na opravu spotřebičů. Opravář bude schopen problém vyřešit, navrhnout řešení nebo doporučit výměnu jednotky, pokud problém nelze vyřešit.
Některé složité problémy, které by mohly zabránit chlazení chladničky, zahrnují nefunkční motor ventilátoru, nezapínání nebo vypínání kompresoru, vadné relé kompresoru, nefunkční vnitřní termostat a problémy s ventilátorem výparníku. Pokud máte podezření, že problém s lednicí může způsobovat některý z těchto problémů, obraťte se na odborníka na opravu.