Jakým způsobem vybrat tu nejlepší rozvaděčovou skříň pro domácí rozvody?

Pokud existují některé komponenty, které opravdu musí být součástí každé sítě, tak jsou to právě rozvaděčové skříně. Jedná se o místo, kde se z jednoho energetického přívodu stává kompletní síť, která dokáže bezpečně a efektivně zásobovat vaše domácnosti, nebo firmy.

Jenže zde také může přijít krizový bod. Dobře vybraná rozvaděčová skříň bude vaší domácnosti sloužit dlouho a efektivně. Oproti tomu přesáhnutí při výběru právě tohoto komponentu je dost komplikovaným problémem. A proto se dnes podíváme na to, jak takové skříně ideálně vybírat.

Nejdříve si určete přesné umístění skříně

Jednou z nejdůležitějších součástí může být už samotné umístění. Důvodem je to, že můžete mít problémy při samotném umísťování rozvaděčové skříně, pokud bude v některém ze specifických, například drolivých materiálů.

Vedle toho je pak důležité myslet i na to, že než dojde ke spuštění energetické sítě, tak nejdříve musí projít kontrolou a schválením. Pokud použijete rozvaděče do odlišného povrchu, tak to může znamenat problémy při plnění požárních předpisů.

Na velikost rozhodně záleží

V případě takových komponentů jako jsou rozvaděčové sítě pro elektrickou síť, nebo například rack pro internetovou síť, je vždy důležité myslet dopředu. Proto si dejte dostatek prostoru tak, aby rozvaděč umožňoval pohodlně a efektivně rozdělit všechny větve do jednotlivých částí. Myslete ale i na to, že do budoucna můžete rozestavět novou část domu, nebo třeba předělávat samotnou síť. Mějte tak vždy pro jistotu i místo navíc, které nemusí být nutně využité.

Vnitřní, nebo venkovní skříň?

Důležité je myslet také na to, jak bude skříň umístěna. Jsou vlastně čtyři různé možnosti. První dvojice možností znamená umístění rozváděče do stěny, nebo na ní. To má hlavně prostorový význam. Druhou možností je potom vnitřní nebo zcela venkovní skříň. Venkovní rozvaděče jsou přitom vždy vybaveny ještě dodatečnou ochranou. Díky ní není problém, aby rozvaděč byl vystaven i nepříznivým venkovním podmínkám, ale přitom nedocházelo k nebezpečným situacím s unikajícím a probíjejícím proudem.