Jak odstranit barvu z cihel

Cihlové krby, podlahy a exteriéry domů mohou být natřeny, aby skryly poškození, poskytly dodatečnou hydroizolaci nebo jednoduše změnily estetiku domova. Natírání cihel je však mnohem jednodušší než pokus o odstranění barvy, takže než popadnete štětec, abyste cihlu zakryli čerstvou barvou, zvažte potenciální problémy, které by to mohlo v budoucnu způsobit.

Pokud je dům nebo krb již vymalovaný, ale chcete obnovit původní cihlový design, budete muset odstranit vrstvu barvy, aniž byste cihlu poškodili. Z tohoto důvodu se nedoporučují řešení pro velká zatížení, jako je tlakové mytí nebo pískování. To pravděpodobně poškodí cihlu a maltu v procesu. Místo toho použijte tuto příručku, abyste se naučili, jak odstranit barvu z cihel, aniž byste poškodili zeď, krb nebo fasádu.

 

Než začnete

Existuje několik produktů, které je třeba zvážit pro odstranění barvy z cihel. I když se chcete vyhnout tlakovému mytí a pískování, které může cihlu poškodit, odstraňovače nátěrů a gelové odstraňovače jsou účinnými možnostmi, které dokážou odstranit nátěr, aniž by cihla zůstala důlková, popraskaná nebo rozpadající se. Je však důležité si uvědomit, že nežíravý odstraňovač nátěrů bude představovat menší hrozbu pro vaše osobní zdraví a pro povrch cihel.

Gelové odstraňovače nátěrů fungují nejlépe na svislé povrchy, jako je cihlový krb, protože lépe přilnou než tekuté odstraňovače nátěrů. Některé odstraňovače nátěrů navíc obsahují škodlivé chemické přísady, kterým je třeba se vyhnout. Před zakoupením odstraňovače nátěrů zkontrolujte seznam složek a vyhněte se použití methylenchloridu nebo N-methylpyrrolidonu.

Podobně je čistý aceton účinnou možností pro odstranění barvy z cihel, ale uvolňuje vysoce hořlavé výpary. Pokud se rozhodnete použít toto řešení, připravte se na vhodné osobní ochranné prostředky, abyste byli při práci v bezpečí.

 

Bezpečnostní aspekty

Odstraňovače nátěrů jsou navrženy tak, aby rozložily chemické složení barvy, ale k tomu jsou často vyrobeny ze silných chemických sloučenin, které mohou poškodit vaše oči, kůži a plíce. Před použitím odstraňovače nátěrů investujte do osobních ochranných prostředků.

 

Nasaďte si boty s uzavřenou špičkou, dlouhé kalhoty, košili s dlouhým rukávem, rukavice, ochranné brýle a masku nebo respirátor. Pokud pracujete uvnitř nebo v uzavřeném prostoru, ujistěte se, že máte otevřená okna a dveře, a také nastavte jeden nebo více ventilátorů pro zlepšení ventilace a proudění vzduchu. Před použitím odstraňovače nátěrů je také dobré zkontrolovat pokyny výrobce, abyste zjistili, zda existují nějaké osvědčené postupy, které je třeba dodržovat, nebo potenciální rizika, kterým je třeba se vyhnout. I u nežíravých odstraňovačů nátěrů je důležité brát vážně osobní bezpečnost.

Co budete potřebovat

Vybavení / Nástroje

  • Tmelový nůž
  • Kbelík
  • Houba na mytí
  • Štětec
  • Drátěný kartáč
  • Ocelová vlna

Materiály

  • Osobní ochranné pomůcky
  • Sada na testování olovnaté barvy
  • Plastová fólie
  • Malířská páska
  • Čisticí roztok
  • Odstraňovač nátěrů

Instrukce

Jak odstranit barvu z cihel

 

Otestujte barvu

Začněte proces odebráním malého vzorku barvy pomocí tmelu a testovací sady olovnaté barvy. Odešlete vzorek do laboratoře podle pokynů dodaných s testovací sadou. Pokud je vzorek negativní, můžete pokračovat bez problémů, ale pokud je v nátěru detekováno olovo, budete si muset najmout dodavatele na odstraňování olova, aby tuto práci zvládl.

 

Připravte oblast

Jakmile zjistíte, že barva je bezolovnatá, můžete začít připravovat plochu, abyste zajistili, že barva a odstraňovač nátěru se nedostanou na žádné blízké předměty nebo povrchy. Použijte malířskou pásku a plastovou fólii k pokrytí země a jakéhokoli nábytku nebo předmětů, které nelze z oblasti odstranit.

 

Vyčistěte lakovaný povrch

Pokud je cihla pokryta nečistotami nebo sazemi, bude nutné ji před aplikací odstraňovače nátěrů vyčistit. To pomůže zajistit, aby se odstraňovač mohl dostat až k laku bez nečistot, sazí nebo jiných nečistot, které by působily jako bariéra.

V kbelíku smíchejte vhodný čisticí roztok s teplou vodou, poté použijte drátěný kartáč a houbu k čištění lakovaného povrchu. Pokud je cihla relativně čistá, můžete tento krok přeskočit.

 

Naneste Paint Stripper

Použijte tekutý odstraňovač nátěrů na vodorovné povrchy, jako je cihlová podlaha, a gelový odstraňovač nátěrů na svislé povrchy, jako je cihlový krb. Naneste odstraňovač nátěru štětcem. Pracujte po malých částech a nanášejte odstraňovač nátěru v silných vrstvách, aby příliš rychle nezaschnul.

Než budete pokračovat k dalšímu kroku, přečtěte si a dodržujte pokyny výrobce, abyste určili, jak dlouho ponechat odstraňovač nátěru na lakovaném povrchu. Obvykle to bude trvat asi 20 minut, i když to může trvat až dvě hodiny, pokud odstraňujete více vrstev barvy.

Odstraňovače nátěrů obsahují silné chemikálie, proto si před použitím nasaďte vhodné osobní ochranné prostředky a zajistěte řádné větrání.

 

Odstraňte vrchní vrstvu barvy

Po dostatečně dlouhé době otestujte barvu stěrkou, abyste zjistili její pevnost. Pokud je barva měkká a lze ji snadno seškrábnout, seškrábněte většinu barvy v cílové oblasti špachtlí. Zajistěte, abyste barvu zlikvidovali vhodným způsobem v souladu s místními předpisy.

Znovu naneste odstraňovač nátěru

Přidejte druhou vrstvu odstraňovače nátěrů, ujistěte se, že se dostane do všech štěrbin a drážek, a poté počkejte navrhovanou dobu. Tato druhá vrstva odstraňovače nátěrů pomůže uvolnit zbývající barvu, která je stále přilepená na povrchu cihel.

 

 

Odstraňte zbývající barvu
Pomocí stěrkového nože seškrábněte všechny uvolněné vrstvy barvy a poté přepněte na ocelovou vlnu nebo kartáč s ocelovými štětinami, abyste odstranili zbývající barvu. Pokud jste použili žíravý odstraňovač nátěrů, budete muset odstraňovací roztok neutralizovat a poté opláchnout povrch cihel, abyste se zbavili všech zbytků barvy, odstraňovače nátěrů nebo neutralizačního roztoku.