6 věcí, které byste nikdy neměli čistit jedlou sodou

Jedlá soda je všudypřítomný čistič a má k tomu dobrý důvod. Nenákladná domácí sponka je snadno dostupná a neuvěřitelně všestranná, používá se na vše od čištění skvrn od kávy a čaje od porcelánu po bělení sportovních uniforem při praní.

Pokud jde ale o úklid, jedlá soda má své limity. Mírně abrazivní vlastnosti jedlé sody ji činí méně než ideální pro čištění materiálů, které jsou náchylné k poškrábání. Čtěte dále a dozvíte se pár překvapivých věcí, které by se nikdy neměly čistit jedlou sodou.

1. Zrcadla a okna

Jedlá soda je jemné abrazivo, díky čemuž je vynikající pro jemné čištění skvrn z tvrdých povrchů, ale pokud jde o čištění materiálů náchylných k poškrábání, jako je sklo, jedlé sodě byste se měli vyhnout. Jedlá soda může zanechat mikroškrábance na zrcadlech a oknech, vytvořit matný vzhled a způsobit nevratné poškození. 

2. Keramické skleněné varné desky

Stejně jako zrcadla a okna, pokud jde o čištění sklokeramické varné desky , je nejlepší přeskočit použití jedlé sody, aby nedošlo k poškrábání povrchu. Místo abrazivního prášku použijte k odstranění přivařených zbytků krémový čistič a/nebo škrabku.

3. Zlatá deska

Se zlacením na nádobí, servírovacích kouscích, skle a dalším by mělo být zacházeno opatrně, aby nedošlo k odštípnutí, poškrábání nebo erozi. Vyhněte se drhnutí zlacení jedlou sodou, místo toho se při mytí těchto jemných kusů rozhodněte pro jemné čisticí prostředky, jako je mýdlo na nádobí, neabrazivní houbičky a utěrky z mikrovlákna.

4. Hliník

Jedlá soda je alkalická, a když je hliník vystaven působení jakéhokoli typu alkálie po delší dobu, může způsobit oxidaci kovu a změnit barvu povrchu. Abyste zabránili oxidaci kovu a souvisejícímu zabarvení při použití jedlé sody k drhnutí hliníkového hrnce, opláchněte jej ihned a důkladně po umytí, abyste zkrátili dobu expozice.

5. Mramor a křemen

Abrazivní vlastnosti jedlé sody mohou časem poškodit mramor a křemen. Protože jedlá soda může způsobit škrábance a opotřebovat vrchní ochrannou vrstvu mramorových a křemenných povrchů, vynechejte ji jako každodenní čistič a místo toho sáhněte po krémovém nebo tekutém čisticím prostředku, abyste se vyhnuli nákladnému trvalému poškození.

6. Dřevěné podlahy a nábytek

Jedlá soda způsobí mikro škrábance na dřevěných podlahách a nábytku, opotřebí tmel a propůjčí dřevu matný vzhled. Problémem je zejména eroze těsnění, protože kromě toho, že dřevěné podlahy nebo nábytek vypadají matně, činí dřevo náchylným k nákladnému poškození, což může vyžadovat nákladné a časově náročné domácí opravy.