Jaká by měla být situace kolem cen energií na severu Čech tuto topnou sezónu?

Pomalu se už blíží topná sezona, což nikdy nebyla zrovna příjemná zpráva. Pro poslední roky je to ale o to horší zpráva, že společně s ní přicházela pandemická opatření, která byla nakonec nahrazena jednou s největší energetických krizí v historii naší republiky.

Pro tuto sezonu je tak jasné, že spousta lidí má obavy z toho, co by nás mohlo čekat. Hned na úvod je ale dobré zmínit jedno. Prognózy vypadají opravdu dobře a energie rozhodně zas tak drahé opět nebudou.

Plynová dominance Ruska je minulostí

Když se na jaře tohoto roku rozhodlo Rusko utnout plyn do Evropy, tak to byl ohromný problém. Gigantické procento celkového odběru bylo vyloženě tvořeno ruským plynem a najednou na trhu byl nedostatek. To tak pochopitelně došlo až k tak razantnímu zvýšení cen, jako jsme zažili v posledním roce.

Jenže dnes už dodavatelé plynu mají mnohem větší jistoty. Náhradní zdroje plynu se objevili například na blízkém východě nebo dokonce i za vyšší cenu z USA kvůli drahému dovozu. Hlavní ale je, že nehrozí hroucení trhu kvůli jeho hlavnímu nedostatku.

To ovlivní hlavně elektřinu

Zdražení elektřiny spousta lidí nemohla pochopit. Přeci jenom nemá s plynem nic společného a my máme vlastní zásoby uhlí. Problém ale vzniká v tom, že cena energie se počítá z majoritní složky její výroby. A to je v případě elektřiny právě cena plynu, který se propálí v elektrárnách. Také z toho důvodu tak došlo k tomu, že standardní dodavatel elektřiny najednou prodával za gigantické částky, protože jinak sám nemohl.

I tak pozor na podvodné praktiky

V tomto případě nejmenujeme žádnou společnost. Jenže většinou nemáte na výběr jenom jedno, a ve velkých městech to platí dvojnásob. Pokud se podíváme například na to, jaké ceny nabídne dodavatel elektřiny Teplice, tak najdeme celou řadu různých dodavatelů s různými podmínkami. A to v jednom jediném městě. Na ploše celé republiky se tak pochopitelně musí najít i takoví, kteří se pokusí nebezpečné situace ještě jednou využít. Proto tak sledujte trend na celkovém trhu, abyste včas mohli říct „ne“.