11 věcí, které byste neměli dělat bez rukavic

Navlékání rukavic před čištěním nebo zahájením kutilského projektu sice nemusí být nejrychlejší způsob, jak začít, může to být důležité. Rukavice mohou pomoci chránit vaše ruce – a vaše tělo – před řadou nebezpečí, včetně chemikálií, virů, bakterií a zranění. Spíše než po jakýchkoliv rukavicích se však ujistěte, že máte pro daný úkol ty správné rukavice.

Existuje několik typů rukavic, z nichž každá je vhodná pro různé typy prací. Například jednorázové latexové a nitrilové rukavice nabízejí přesnější padnutí, takže jsou dobrou volbou při práci s menšími předměty. Mohou také chránit před chemikáliemi a oleji. Pokud však hledáte bariéru, která ochrání vaši pokožku před propíchnutím při práci, mohou být lepší volbou pracovní rukavice. Čtěte dále a dozvíte se více o tom, kdy byste měli nosit rukavice a jaké typy rukavic jsou nejlepší pro různé úklidové a kutilské práce.

1. Vyčistěte toaletu

Toalety mohou obsahovat bakterie, viry a další choroboplodné zárodky. Z tohoto důvodu je opravdu důležité při čištění toalety nosit rukavice, aby se zabránilo šíření těchto choroboplodných zárodků. Kromě choroboplodných zárodků, které by mohly být přítomny na toaletě nebo v ní, může čistič záchodové mísy, který používáte, obsahovat škodlivé chemikálie, které nechcete dostat na ruce. Namísto použití páru opakovaně použitelných rukavic pro tento úklid může být lepší použít jednorázové latexové nebo nitrilové rukavice.

2. Umyjte nádobí

Pokud nechcete jen rychle opláchnout jeden talíř, měli byste při mytí nádobí nosit rukavice. Rukavice vám pomohou chránit vaši pokožku před horkou vodou, která může odstranit mastnotu z pokožky, která ji udržuje vlhkou. Navíc nošení rukavic také pomůže chránit vaši pokožku před podrážděním čisticími prostředky nebo mýdly, které používáte.

3. Zahrada

Než vyrazíte do práce na zahradě, měli byste si také nasadit rukavice. Kromě ochrany rukou před propíchnutím od plevele, růží a dalších předmětů na zahradě vás zahradnické rukavice mohou chránit před nemocemi a infekcemi. Například druh legionely nalezený v zalévací směsi je zodpovědný za přibližně polovinu případů legionářů v zemi. Bakterie a houby nalezené v půdě mohou způsobit i další problémy, jako je sepse nebo sporotrichóza.

4. Vyjměte jídlo z trouby

Nikdy byste nevyndali jídlo z horké trouby bez ochrany, ale opravdu potřebujete pár chňapek? Dobře, ano. Držáky na hrnce mohou nabídnout určitou ochranu, ale nezakrývají hřbet vaší ruky a nechrání ji, pokud se otře o horký rošt trouby.

5. Vyčistěte odpadkový koš

Pokud máte kočičího kamaráda nebo dva, nasaďte si před čištěním jejich odpadkových boxů pár rukavic. V některých případech se lidé mohou nakazit toxoplazmózou poté, co se dostanou do přímého kontaktu s kočičím odpadem. I když to pro většinu lidí není velký problém, může to být velmi vážné pro těhotné ženy nebo osoby s oslabeným imunitním systémem.

6. Elektrické práce

Plánujete nějaké elektrikářské práce? Pokud ano, měli byste se před zahájením projektu ujistit, že jste připraveni s párem elektrických rukavic.

7. Vyčistěte troubu

Bez řádné ochrany může být čištění trouby víc než jen nepořádek. Čističe na trouby jsou žíravé a pokud se dostanou do kontaktu s pokožkou, mohou potenciálně způsobit popáleniny nebo poškození tkáně. Vždy si nasaďte pár jednorázových nebo gumových rukavic, než troubu nastříkáte čisticím prostředkem nebo ji po nastříkání otřete. Je také dobrý nápad chránit si paže tím, že nosíte košili s dlouhým rukávem.

8. Práce na autě

S prací na motoru automobilu je spojeno mnoho potenciálních nebezpečí. Mohli byste se potenciálně popálit, pořezat si ruce o ostrý kov, vystavit svou pokožku mastnotě, plynu nebo jiným chemikáliím nebo si zranit ruce nebo prsty mnoha jinými způsoby. Z těchto důvodů je důležité nosit pár mechanických rukavic, kdykoli pracujete na motoru automobilu. Na výběr je z různých typů materiálů, mezi nejoblíbenější patří nitrilkaučuk, kůže a bavlna.

9. Malovat

Malování – ať už na stěnu nebo plátno – může vystavit vaše ruce řadě chemikálií, které by se mohly dostat do vašeho těla přes kůži na rukou. Nošením rukavic zabráníte pronikání těchto potenciálně škodlivých chemikálií do vaší pokožky.

10. Sbírání rozbitého skla

Pokud vám někdy upadla sklenice na víno, žárovka nebo skleněná mísa, víte, že sklo se může rozbít a ke sběru jsou rukavice zapotřebí.